نکات مهم پیش از شروع کار فریلنسری

نکات مهم پیش از شروع به کار فریلنسری

چه به دنبال شغلی با ساعات کاری منعطف باشید، چه به دنبال شغلی با تنوع بیشتری هستید، یا واقعاً علاقه‌مند به دنبال کردن علاقه‌ای هستید که نتوانسته‌اید در نقش فعلی خود از آن استفاده کنید، کار فریلنسری راهی عالی برای رسیدن به این هدف است.

برای اینکه متوجه شوید فریلنسینگ چیست و چطور باید شروع کرد، در اینجا چند نکته وجود دارد که باید پیش از آغاز به کار بدانید:

کار فریلنسری چیست؟

کار فریلنسری نوعی خوداشتغالی است که به صورت منعطف انجام می شود و در اختیار مشاغل مختلف قرار می گیرد.

فریلنسرها می‌توانند بر روی پروژه‌های بزرگ یا کوچک، چه کوتاه‌مدت و چه بلندمدت، بسته به مهارت‌ها، در دسترس بودن و نیازهای کارفرما، کار کنند. کارهای معمولی می تواند شامل هر چیزی از ساخت یک وب سایت یا طراحی لوگو، تا نوشتن یک پست وبلاگ هفتگی یا عکسبرداری و ویرایش یک ویدیو باشد.

فریلنسینگ چگونه کار می کند؟

معمولاً کارفرمایان با ارسال یک شغل یا پروژه در یک وب‌سایت فریلنسری به عنوان مثال پونیشا، فرآیند را آغاز می کنند. این به فریلنسرها اجازه می‌دهد تا با آنها تماس بگیرند و دلایلی را که مهارت‌ها و توانایی‌هایشان آنها را برای این نقش خاص مناسب می‌کند، توضیح دهند. همچنین می توانند دستمزد پیشنهادی خود را نیز مطرح کنند.

سپس کارفرما می تواند از بین تعدادی از پیشنهادات برای یافتن بهترین پیشنهاد مناسب، در مورد مراحل بعدی بحث کند و در مورد چگونگی و زمان انجام کار به توافق متقابل برسند. پس از تکمیل استاندارد مورد نیاز، پرداخت انجام می شود.

چه مشاغلی را می توان به صورت کار فریلنسری انجام داد؟

تقریباً تمام خدماتی که یک کارفرما نیاز دارد را می توان به یک فریلنسر برون سپاری کرد. با این حال، زمینه ها و صنایع خاصی وجود دارد که در آن کار فریلنسری به طور ویژه ای رایج است. از جمله:

 • طراحی گرافیک
 • بازاریابی، رسانه و روابط عمومی
 • انجام امور مالی مانند حسابداری
 • نگارش، ویرایش محتوا
 • عکاسی
 • فیلمبرداری
 • برنامه نويسي
 • سئو
کار فریلنسری

مزایای کار فریلنسری چیست؟

فریلنسر شدن مزایای زیادی دارد. که شامل:

 • شروع سریع و آسان است
 • شما می توانید کاری را که می خواهید انجام دهید انتخاب کنید
 • شما می توانید انتخاب کنید که چه زمانی می خواهید کار کنید
 • مقرون به صرفه است
 • کار متنوع است

به دلیل این مزایا، انتخاب کار فریلنسری به ویژه در میان دانشجویان یا افرادی که به تازگی فارغ‌التحصیل شده اند، کسانی که شغل خود را از دست داده‌اند، یا افرادی که تلاش می‌کنند علاقه‌مندی یا مسیر شغلی خاصی را دنبال کنند که به راحتی نمی‌توانند در نقش معمولی شغلی پیدا کنند، رایج است.

فریلنسرها چقدر حقوق می گیرند؟

فریلنسرها معمولاً به صورت ساعتی یا با نرخ ثابتی دستمزد می گیرند. آن‌ها معمولاً نرخ‌هایشان را خودشان تعیین می‌کنند. که به نوع خدماتی که ارائه می‌دهند، ارزش محصول، میزان واجد شرایط/تجربه بودن و مدت زمان تکمیل پروژه بستگی دارد.

در صورت لزوم اغلب می توان در مورد پرداخت مذاکره کرد و از شغلی به شغل دیگر متفاوت است.

برای فریلنسر شدن به چه چیزهایی نیاز است؟

اگرچه کار فریلنسری مزایای زیادی دارد، اما برای همه مناسب نیست.

جدا از سطح بالایی از خودانگیختگی، شما همچنین باید بسیار سازگار، با شخصیت و ارتباطی عالی باشید. مهارت‌ها و دانش خاص در صنعتی که در آن کار ارائه می‌دهید نیز حیاتی است. زیرا اکثر فریلنسرها در برابر سطح بالایی از رقابت هستند.

کارفرمایانی که به دنبال استخدام فریلنسرها هستند معمولاً انتظار دارند نمونه هایی از کار آنها را ببینند، به این معنی که یک نمونه کار گسترده که تخصص و مهارت های شما را نشان دهد ضروری است.

چگونه فریلنسری را شروع کنیم؟

صنایع دستی مورد تقاضا را انتخاب کنید. نه تنها باید کاری را پیدا کنید که از آن لذت می برید و در آن کار خوب هستید، بلکه باید تحقیقات خود را نیز انجام دهید تا مطمئن شوید که مهارت شما قابل فروش است.

یک نمونه کار جمع کنید. کارفرمایان در درجه اول به تجربه قبلی شما اهمیت می دهند. بنابراین شغل خود را عاقلانه انتخاب کنید تا بهترین شهرت را به دست آورید، حتی اگر به معنای کار رایگان در اولین شروع کار باشد.

مطابق شغل کارفرما پیشنهاد دهید. مانند درخواست های شغلی، کارفرمایان دوست دارند که شما پیشنهاد خود را با شغل آنها تطبیق دهید. بر این تمرکز کنید که چگونه مهارت‌های شما می‌تواند نیازهای آن‌ها را برآورده کند، و احتمالاً تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.

کار فریلنسری

نکات مهم:

مهم ترین نکته این است که اگر مهارتی را یاد گرفتید بتوانید به درستی از آن استفاده کنید. شاید این تصور پیش بیاید که پس از یادگیری مهارتی حالا دیگر می توانید به راحتی از هر کارفرمایی پروژه بگیرید و به کار مشغول شوید. اما نکاتی وجود دارد که رعایت آن کمک به پیشرفت بهتر شما می کند:

1-فرضا اگر مهارت شما در زمینه طراحی وب سایت است، پیشنهاد می شود قبل از اینکه دنبال پروژه گرفتن بروید، خودتان یک یا دو سایت طراحی کنید و با چالش های آن روبرو شوید تا بتوانید در پروژه استوارتر باشید و همچنین نمونه کار خوبی برای خود داشته باشید.

2- با اینکه پس از گذر از مرحله قبل می توانید اقدام به گرفتن پروژه کنید اما پیشنهاد می شود حالا که می توانید دو سایت را طراحی و مدریت کنید، وارد یک تیم شوید. کار گروهی و تیمی و همچنین مدیریت بحران را یاد بگیرید تا بدانید که در شرایط بحرانی چطور با تیم کار کنید و شرایط را مدیریت کنید.

3- با گذر از مراحل یک و دو حالا شما یک کوله پشتی دارید که سرشار از تجربه های متفاوت است. هم تخصص دارید و هم مهارت های مختلفی را یاد گرفته اید. حالا راحتتر می توانید وارد بازار کار شوید و نیز راحتتر می توانید پروژه بگیرید.

اکسپرت گرام مرجع متخصصین فناوری اطلاعات ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *